Bulut Otomasyon Nedir?

Bulut otomasyonu, Cloud-Native, web tabanlı, Robotik Süreç Otomasyonu ve Yapay Zekâ (RPA + AI) yazılımı kullanan iş süreci otomasyonunu ifade eder. İnternet bağlantısı olan herkes için, herhangi bir cihazdan erişimi ve kullanımı kolay, kuruluş genelinde süreçleri ve iş akışlarını yürüten ve düzenleyen otomasyon yazılımı, yani hizmet olarak RPA, anlamına gelir.

Bulut otomasyonu, teknik olmayan ekipleri kendi başlarına otomatikleştirme konusunda güçlendiren sezgisel sürükle / bırak eylemleri ve görsel akış şemaları ile self servis otomasyon için tasarlanmıştır. Bulut RPA, kullanıcıların tarayıcılarından erişebildikleri, web tabanlı bir arayüz aracılığıyla herhangi bir işlemi otomatikleştirmelerini sağlar.

AUTOMATION 360
image image
CLOUD-NATIVE Otomasyon Nasıl Çalışır?

Şirket içi (On-Prem) RPA yazılımının aksine, Cloud-Native otomasyon platformu, bulutun yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmak için tasarlanmıştır.

Bulut için oluşturulan teknoloji, farklı yapı taşlarıyla oluşturulmuştur.  Bunu, e-postayla iletişim kurmakla, posta yoluyla mektup göndermek arasındaki fark gibi düşünebilirsiniz.

Bulut çözümlerine yönelik talebe yanıt vermek için, RPA sağlayıcıları şirket içi (On-Prem) yazılımları buluta taşıdı. (Buna "bulutla yıkanmış" yazılım deniyor.) Bu gibi durumlarda, yazılıma buluttan erişebilirken, diğer her şey geleneksel yazılım ve altyapı sisteminin dağıtım ve bakım modelini takip etmeye devam eder.  Yani bu bir e-postayı yalnızca yazdırmak, zarflamak, pul yapıştırmak ve postayla göndermek için yazmaya benziyor.

Daha spesifik bir deyişle; Cloud-Native mimari, bulut ortamlar için en uygun teknolojiler ve yöntemler kullanılarak oluşturulur ve sunulur. Örneğin, Cloud-Native uygulamalar, eksiksiz işlevsellik birimleri halinde paketlenir (Kubernetes gibi) ve esnek bulut altyapısında mikro hizmetler aracılığıyla çalıştırılır.

Kısacası, Cloud-Native RPA, şirket içi bir otomasyon uygulamasını sanallaştırmaktan ve bulut aracılığıyla sunmaktan çok daha fazlasıdır. Gerçek bir Cloud-Native RPA platformu uygulamanın tasarımını, uygulamasını, dağıtımını ve çalışmasını bir bulut teknolojisi olarak tasarlamak anlamına gelir.

İşletmeler için Nasıl Çalışır?

Bulut otomasyonundaki inovasyonun bir kısmı, güçlü otomasyon araçlarını sezgisel bir şekilde işletme kullanıcısına sunarak RPA'yı tüketiciyle buluşturmaktır.

Amaç, farklı departmanlardaki çalışanların internete bağlı herhangi bir cihazdan oturum açmasını ve hemen o anda otomatikleştirmeye başlamasını sağlamaktır

image

IT için Nasıl Çalışır?

Bulut otomasyonu, minimum BT desteği gerektirir. Az bakım gerektiren, sıfır ayak izi yaklaşımı olan Bulut RPA, BT'nin botları güvenli ve uygun ölçekte dağıtmasına olanak tanırken toplam sahip olma maliyetini (TCO) de en aza indirir.

BT, tüm Dijital İş Gücünü tek bir web tabanlı kontrol merkezinden izleyip, yönetebilir. Böylece otomasyonun her alanında güvenlik ve uyumluluk sağlar.

image

Geliştiriciler için Nasıl Çalışır?

Bulut otomasyonu ile geliştiriciler otomasyon projelerinde; robot oluşturma, devreye alma ve uçtan uca süreç yönetimini sorunsuz hale getirmek için iş kullanıcılarıyla gerçek zamanlı olarak iş birliği yapabilir.  Cloud-Native RPA, yerleşik geliştirme araçları ve kendi kodunuzu getirme seçeneğiyle geliştiriciler için daha esnektir.

image

Dijital Dönüşüm için Nasıl Çalışır?

Dijital dönüşüm sırasında iş süreçlerinin eksenine oturtulması, genellikle bilgi işlem kaynaklarının, altyapısının ve teknoloji platformlarının değiştirilmesi anlamına da gelir.  Bulut yalnızca altyapı maliyetlerini ve karmaşıklıkları ortadan kaldırmakla kalmaz; aynı zamanda kurumsal esneklik ve çeviklik de yaratır.

image

Bulut Otomasyon Ne Kadar Güvenlidir?

RPA güvenliği çok çeşitli konuları kapsarken, buluttaki RPA şirket içi (On-Prem) kullanımlardan daha üstün güvenlik ve gizlilik sağlar.

image

GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği)

Bulut RPA, kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin (PII) siz izin vermedikçe asla buluta gitmeyeceğini belirleyebilir ve operasyonel veriler yalnızca gizliliği desteklemek ve uyumluluğu sağlamak için saklanır.

image
image

Veri Şifreleme

Bulut RPA, verilerin hareket halinde ve beklemede, her zaman korunmasını garantiye alır ve uyumluluk için sıkı kimlik doğrulama protokolleri sağlar.

image
image

Gizlilikle Kontrol

Ayrıntılı rol tabanlı erişim kontrolü, sıkı gizlilik uyumu ile her eylemde tam denetim sağlarken, verilerin kısıtlamalarını ve ayrımını belirlemek için çok önemlidir.

image
image

Güvenli Bulut Hizmetleri

Hosting’den veri korumaya, kullanıcıları ayrıştırmaya kadar, bulut otomasyonu DevSecOps ile oluşturulmalı ve sınıfının en iyisi güvenlik uygulamalarına uyulmalıdır.

image
automation anywhere
Yeni

Automation 360