Bizden Makaleler

Robotik Süreç Otomasyonu Nedir?

Yazar 20 Aralık 2019 Eylül 9th, 2020 Yorum yapılmamış

Robotik Süreç Otomasyonu (Robotic Proses Automation, RPA) şirketlerin rutin, yüksek hacimli, kurallara bağlı işlerini; düşük maliyet, hatasız ve yüksek hızla yürütmelerine yazılım robotları aracılığıyla katkıda bulunan bir sistemdir. Çalışanların verimliliğini azaltan, yaratıcılık ve inisiyatif gerektirmeyen, yoğun emek ve zaman alan, kurallara bağlı ve tekrarlayan günlük işler sanal işgüçleri ile otomatikleştirilir.

RPA popüler olmayan ancak yapılaması gerekli arka ofis işlerini üstlenerek, çalışanların daha komplike ve yaratıcı rollerde görev almasına olanak tanıyan ‘sanal iş gücü’ olarak görülebilir. Sanal robotlar, belirli ve kesin bir fonksiyonlar dizisini takip etmek ve kurallara uymak için programlanmıştır.  Bir insanın aynı durumda ne yapacağını taklit eden sınırlı bir yapay zekâ şekli olarak kabul edilebilir.

Bu, sıkıcı süreçleri bir çalışandan çok daha verimli bir şekilde tamamlayabilecekleri anlamına gelir. Örneğin, bankacılık sektöründe, kredi kartı için başvuran  müşteriler için tek tek girilip doğrulanması gereken bilgiler,  bir insan için sıkıcı bir süreçtir. Ancak oldukça sistematik olan bu süreçte sanal iş güçleri gerekli tüm belgeleri toplayabilir, müşterinin kredibilitesini  ve arka plan kontrollerini yapabilir ve müşterinin bir kredi kartı için uygun olup olmadığına karar verebilir.

Yazılım robotları onlara verilen görevleri her seferinde aynı şekilde yapıp, tamamlamaya programlandıkları için hata yapmazlar. Ayrıca, robotlar aynı işlemleri tekrar tekrar yapmak zorunda kalmaktan da asla sıkılmazlar.

Sadece talimat verilen, belirlenmiş görevler üzerinde çalışan robotların sınırlamaları vardır. Bu nedenle, görev alanı net, takip edilecek kuralları olan yapılandırılmış veri kümeleriyle ilgili çalışmalarda başarılılardır.