Bizden Makaleler

RPA (Robotic Process Automation) Yurt Dışındaki İlk Projemizi Tamamladık

Yazar 23 Mart 2020 Nisan 17th, 2020 Yorum yapılmamış

eSystems olarak “RPA konusunda yurt dışına ilk servis”imizi İngiltere’nin önde gelen medikal tanı/görüntüleme hizmet sağlayıcılarından Mediscan’in hizmet süreçlerini dijital işgücüyle otomatize ederek gerçekleştirdik. Projenin tamamlanmasıyla, Mediscan’in 7 personelinin tüm gün çalışarak tamamladığı hasta kayıt ve randevu işlemleri, dijital işgücünün desteğiyle tek bir çalışanın yarım günde yapabileceği bir noktaya gelmiştir.

Mediscan Diagnostic Services (Mediscan), İngiltere genelinde Ulusal Sağlık Servisi/NHS (National Health Service) ile yaptığı sözleşme kapsamında 137 klinik ve görüntüleme merkezinde hizmet vermektedir. Mediscan ayrıca sahip olduğu 30 ayrı klinikte odyoloji, dermatoloji, oftalmoloji, fizyoterapi, MRI ve endoskopi hizmetlerini de sunmaktadır.

Mediscan’in ana hedefi, NHS için de büyük bir sorun olan, bekleme sürelerini azaltmak, hastaların aldıkları sağlık hizmetinin kalitesini artırmak ve tanı sürelerini kısaltmaktır.

 

Sürecin İlerleyişi

 Aile hekimi öncelikle Mediscan’den hizmet talep etmek için bir form doldurmaktadır. Tek bir standardı olmayan bu form farklı format ve versiyonlarda kullanılmaktadır.

Hazırladığımız botlardan birisi bu formları inceleyerek, üzerindeki verileri anlamlı bir şekilde okuma ve kaydetme görevini yürütmektedir. Bu görev için tasarladığımız Attended Bot ve ara yazılım sayesinde her gün 1000’e yakın talep formu birkaç saat içinde kayıt altına alınmaktadır.

Uygulama standart olmayan formları ayrıştırmakta ve bu formların üzerindeki bilgilerin bir veri tabanına kaydedilmesini sağlamaktadır.

Bu formlar zaman zaman incelenerek, standartlaştırılmaktadır. Bu görevi yerine getiren Bot her gün geliştirilerek, standart dışı form sayısı azaltılmaktadır. Standart dışı form oranı şu anda %5’in altına inmiştir.

Süreç için tasarladığımız ikinci bot ise, ilk botun hazırladığı verileri kullanıp, NHS sistemindeki kayıtları alarak, tüm verileri, Mediscan’in PRM (Patient Relationship Management – Hasta Yönetim Sistemi) uygulamasında kayıt altına almaktadır.

Bu işlem tamamen insan eli değmeden yapılmakta olup (Unattended) günlük tüm kayıtlar saatler içinde tamamlanmaktadır.

 

Kazanımlar

 

7 kişi tarafından günde 8 saat çalışılarak yapılan işlemler tek kişi tarafından yarım günde yapılır hale gelmiştir.

Standart formlarda hata oranı sıfırlanmıştır. Standart olmayan formaların işlem hataları kontrol edilebilmektedir.

Hastalara Randevuları rakip firmalardan çok daha hızlı ve hatasız verilmektedir.